Kategorie

Kocioł SAS UWT 23kW

Kocioł SAS UWT 23kW

Kocioł stalowy SAS UWT 23kW, na paliwa stałe, z nadmuchem, uniwersalny. Przeznaczony do wodnych instalacji centralnego ogrzewania systemu otwartego z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem wody, zabezpieczonych zgodnie z normami PN-91/B-02413 oraz BN-71/8864-27.

Więcej szczegółów


4 435,00 zł brutto

UWT 23 kW#73

2 dostępnych


Kocioł grzewczy węglowy typu SAS UWT 23 kW jest urządzeniem nowoczesnej konstrukcji o uniwersalnym, dolnym lub górnym spalaniu paliw stałych i systemem wielopunktowej dystrybucji powietrza. Został wyposażony w sterownik (regulator temperatury) i wentylator nadmuchowy dzięki czemu cechują się większą stabilnością pracy oraz wykazują znaczne oszczędności.

Podstawowym paliwem dla tego typu kotłów jest węgiel kamienny sortymentu orzech typ 32.1 , klasy 24/12 wg PN-91/G-04510, które gwarantuje uzyskanie deklarowanej mocy. W kotle UWT można dodatkowo spalać z dobrym skutkiem tak zwane paliwa długopłomienne czyli węgiel brunatny, drewno w różnych postaciach (zrzynki, zrębki, wióry).

Paliwem zastępczym przy zastosowaniu górnego spalania jest węgiel kamienny sortymentu miał. Eksploatacja kotłów odbywa się wtedy w układzie z cyklicznym zasypem paliwa, oznacza to, że po całkowitym wypaleniu zasypanej do komory paleniskowej porcji paliwa i usunięciu z niego popiołu następuje ponowne zasypanie komory i rozpalenie nowej porcji paliwa przy użyciu paliwa rozpałowego. Jednorazowy zasyp paliwa wystarcza na ok. 16 godziny jednak okres ten może zostać wydłużony w zależności od takich czynników jak temperatura zewnętrzna oraz izolacyjność budynku.

Kotły grzewcze węglowe typu SAS UWT pracują wykorzystując wymuszony dopływ powietrza. Proces ten możliwy jest dzięki zamontowanemu wentylatorowi nadmuchowemu, który sterowany jest sterownikiem elektronicznym podłączonym do sieci elektrycznej. Istotą funkcjonowania kotłów jest to, iż wysokość temperatury kotła utrzymywana jest dokładnie na poziomie zadanym przez użytkownika na sterowniku. Sterownik dokonuje ciągłych pomiarów temperatury wody w kotle i na jej podstawie odpowiednio steruje pracą wentylatora, regulując ilość dostarczanego powietrza niezbędnego do przebiegu procesu spalania paliwa.

Dodatkowe informacje:

 • Ruchome ruszta żeliwne (do 29 kW).
 • Dodatkowe otwory wyczystkowe.
 • Wysokiej jakości sterownik oraz wentylator nadmuchowy
 • Uniwersalność - dolne i górne spalanie

 

Kotły typu SAS UWT posiadają atest energetyczny świadczący o ich wysokiej sprawności cieplnej oraz świadectwo potwierdzające zgodność z kryteriami emisyjnymi na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" kotłów małej mocy na paliwa stałe. 


Szeroki zakres mocy oraz różnorodność konstrukcji produkowanych kotłów sprawia, iż poleca się je nie tylko do ogrzewania mieszkań w domach jednorodzinnych, ale również innych, większych obiektów takich jak pawilony handlowe, usługowe, czy też budynki użyteczności publicznej itp., w których obliczeniowa temperatura wody zasilającej nie przekracza 95°C, a ciśnienie robocze 0,15 MPa. Kotły te mogą współpracować również z instalacją ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) za pośrednictwem wymiennika ciepła.

Dzięki prostej i sprawdzonej od wielu lat konstrukcji, kotły typu SAS są niezawodne w eksploatacji i bardzo łatwe w obsłudze. 

Producent udziela gwarancji:

 • 48 miesięcy (24 miesiące na kotły o mocy 48 kW i większej) od daty zakupu na sprawne działanie kotła.
 • Okres gwarancji na podzespoły elektroniczne (domyślnie 24 miesiące) jest określony przez producenta tychże podzespołów.

Parametry techniczne:

Parametr Jedn. SAS UWT
Nominalna moc kotła kW 23
Powierzchnia grzewcza m2 2,0
Sprawność cieplna % 79,1-85,9
Zużycie paliwa* kg/h 1,4
Pojemność komory załadowczej

dm3

kg

60

~50

Temperatura spalin st. C 90-210
Pojemność wodna kotła l 84
Masa kotła (bez wody) kg 370
Wymagany ciąg spalin mbar 0,30
Max. dop. ciśnienie robocze  bar 1,5
Max. dop. temp. robocza  st. C 85
Zalecana temperatura robocza wody grzewczej st. C 60-80
Min. temp. wody powrotnej**  st. C 55
Zasilanie elektryczne  V/Hz ~230/50
Pobór mocy*** W do 40
Głębokość kotła wraz zczopuchem (A) mm 1100
Całokowita szerokość kotła (B) mm 540
Wysokość kotła (H*) mm 1470
Max. głębokość komory zasypowej (C) mm 550
Max. głębokość komory zasypowej (D) mm 520
Przekrój czopucha mm fi 180
Gwint króćca (zas./pow.)  " G 1 1/2
Króciec montażowy zaworu bezpieczeństwa " G 1 1/2
Wymiary otworu załadowczego mm x mm 280 x 200
Min. wys. komina m 8
Min. przekrój przewodu kominowego

cm x cm

mm

20 x 20

fi 220

* przy pracy z obciążeniem średnim (50% mocy nominalnej kotła) dla paliwa podstawowego

** w przypadku nie zastosowania się do zaleceń dotyczących utrzymania podanych zakresów temperatury wody grzewczej kocioł należy obowiązkowo podłączyć do instalacji grzewcze wyposażonej w zawór trój- lub czterodrożny, zabezpieczający przed tzw. „korozją niskich temperatur”

*** chwilowy pobór mocy jest zależny od trybu pracy urządzenia

*) w przypadku zastosowania stopek regulacyjnych (nie dotyczy kotłów o mocy powyżej 36kW) wymiar zwiększa się od min.29mm do max. 56mmUWAGI:

 • Kotły o dużej mocy są wykonywane na indywidualne zamówienie klienta.
 • Dla kotłów typu SAS UWT zalecane jest stosowanie wkładu kominowego ze stali nierdzewnej.
 • Miarkownik ciągu powietrza nie stanowi wyposażenia standardowego kotła.
 • Zasobnik/Podajnik: NIE
 • Sterownik+nadmuch: TAK
 • Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń do [m2]: 250
 • MOC [kW]: 23
 • Paliwo: węgiel kamienny, mieszanka węgla i miału, drewno